טקס יום הזיכרון המשותף

טקס יום הזיכרון המשותף2020-03-19T17:09:14+02:00

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני מבקש להזכיר שהמלחמה אינה גזירת גורל אלא בחירה אנושית

הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו

הרעיון לקיום יום זיכרון משותף, ישראלי ופלסטיני, החל בשנת 2006 ביוזמתו של בומה ענבר, אב שכול אשר איבד את בנו יותם בלבנון בשנת 1995, ומספר פעילי שלום נוספים, בשיתוף פעולה עם תנועת “לוחמים לשלום”. היוזמה המשותפת נועדה להעביר מסר ברור לשני העמים ולהבהיר כי כאב השכול והמלחמה פוגעים ומשפיעים על חייהם של שני הצדדים. בשנים האחרונות הצטרף פורום המשפחות השכולות לארגון ולהפקת הטקס כשותף פעיל.

יום הזיכרון המשותף מתקיים בכל שנה במקביל ליום הזיכרון הישראלי, כאשר הבחירה במועד זה מבקשת לזכור ולהכיר בכאבם של שני הצדדים בסכסוך, ולהזכיר שמלחמות אינן גזירת גורל נצחית וכי דרך הנקמה לא תחזיר את אהובינו לחיים, אלא תביא לשנאה ושפיכות דמים. הטקס המשותף מבקש לזרוע תקווה בקרב שני הצדדים, ובמיוחד בקרב אלו ששילמו את מחירו הכבד של הסכסוך, ולשים קץ למלחמות שגבו את חייהם של אהובינו ויקירינו.

מאז הטקס הראשון מספר הנוכחים מכפיל את עצמו מדי שנה, וכיום מגיעים לטקס אלפי משתתפים משני הצדדים, בני משפחות שכולות והציבור הרחב, אשר בהשתתפותם מחזקים את התקווה ותורמים לקידום השלום ולהפסקת המלחמות.

במהלך השנים האחרונות לקחו חלק בפעילות זו, רבים מאנשי הספרות והאמנות הבולטים והחשובים, כגון: יוני רכטר, זוכה פרס ישראל הפרופ’ יהודה (ג׳אד) נאמן, הזמרים אלון אולארצ’יק, אחינועם ניני ומירה עווד, פרופ’ אווה אילוז, העיתונאי אליעזר יערי, ד״ר אמאל אבו סעד, הסופר זוכה פרס ישראל דויד גרוסמן ואחרים. הטקס זוכה לסיקור תקשורתי הולך וגובר, ובשנים האחרונות נאלצנו להתמודד עם הפגנות וניסיונות של פוליטיקאים ופעילי ימין לסכל אותו.

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני ה-14 נערך ב-7 במאי 2019, ועמד בסימן “בגלל הגעגוע, בשביל התקווה”. בעקבות הצלחת האירוע בשנה שעברה, והקושי למצוא מקום סגור, גדול מספיק, שיסכים לארח אותנו, גם הפעם נערך האירוע תחת כיפת השמיים, בגני יהושע – פארק הירקון, כאשר הפעם הגיעו מעל 9,000 איש לזכור בכאב ובתקווה ביחד איתנו.

בטקס 2019 כיבדה אותנו בנוכחותה הגברת לאה שקדיאל, פעילה חברתית הפועלת למען השלום והצדק. בנאומה סיפרה לאה כי: “יום הזיכרון לחללי המלחמות הוא היום שבו אני מבינה כי הדרך הזאת, שבה אני מציינת את הכאב על הנופלים מהעם שלי, מבטאת בהכרח גם את החלום שלי לגבי העתיד הלאומי שלנו. אנו משתפים את הצד האחר בכאב השכול שלנו, מקשיבים לכאבי השכול שלו, כדי שנוכל גם לשתף את האחר בשמחת החיים והצמיחה והשלום, של בני אדם שווי ערך, ואזרחים שווי זכויות, של שני עמים בארץ אחת, גאים במורשתם הלאומית הנפרדת, ונחושים להגשים את חלומותיהם ביחד.”

באירוע נאמו גם יובל רחמים, מוחמד עלי מוסא דרוויש, פטמה מוחמדין, תמר בן עוזר ומוחמד ענבוס.

גם בשנת 2019 נדרשנו לסיוע בעלויות הגבוהות של האירוע. לשמחתנו רבים מאמינים בדרכנו וניאותו לתמוך ולתרום במסגרת קמפיין גיוס המונים מיוחד שפתחנו. אנו מודים לכל אחד ואחת מכם.

לצערנו, גם הפעם בקשת האישור שהעברנו למשרד הביטחון, לכניסתם של חברי הפורום הפלסטינים לישראל, ולהשתתפותם יחד איתנו באירוע, סורבה על ידי שר הביטחון וראש הממשלה, בנימין נתניהו. תודות לעורכת הדין גבי לסקי, מ”האגודה לזכויות האזרח” ולשופטים הקשובים בבג”צ, זכינו בעתירה גם הפעם וכמאה מחבריו הפלסטינים של הפורום ושל ארגון ״לוחמים לשלום״ קיבלו אישור להשתתף ביחד איתנו באירוע. השופטים אף הגדילו לעשות ואמרו כי: “אל לשר הביטחון להתערב בדרך בה משפחה מבקשת לבטא את השכול הפרטי שלה, את העצב והיגון על לכתו ללא עת של אהוב ליבה. העותרות שבפנינו מאגדות משפחות שכולות אשר בחרו לבטא את כאבן ולציין את זכרם של יקיריהן בטקס המשותף. לא לנו להתערב בבחירתם זו.” כולנו תקווה כי מילים אלו יחדרו לליבם של כל המבקשים לפגוע בזכותנו לקיים את הטקס, וכי לא נחזה יותר באירועי המחאה האלימים כלפינו מחוץ למתחם האירוע, מולם נאלצנו לעמוד שוב.

לצפייה בטקס 2019


דוברי טקס 2019

לאה שקדיאל

יובל רחמים

תמר בן-עוזר

מוחמד דארוויש

מוחמד ענבוס

פאטימה מחמדין

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני ה- 13 נערך ב- 17 באפריל 2018, לראשונה תחת כיפת השמיים, בגני יהושע – פארק הירקון. לטקס, שעמד בסימן “זוכרים עתיד משותף”, הגיעו 7,000 בני אדם, ישראלים ופלסטינים, אשר ביקשו לזכור ולהתחבר ביחד, בכאב ובתקווה.

לצפייה בתקציר טקס 2018


בין המשתתפים בטקס 2018 זכינו להאזין לדבריה הכואבים של ד”ר אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, ולנאומו הנוקב של חתן פרס ישראל הטרי, הסופר דויד גרוסמן, אשר הודיע על הבמה כי בכוונתו לתרום מכספי זכייתו לטובת פורום המשפחות השכולות. עוד דיברו חברי הפורום מהא סלאח, עדי כחלון צ’רנוברודה, ג’יהאד זראייר ויובל רוט.
בשנה זו, יותר מתמיד, נתקלנו במחסומים רבים בהפקת האירוע. לאחר אירועי האלימות שהתרחשו מחוץ לאולם הטקס בשנה שעברה, התקשנו למצוא מקום שיסכים לארח אותנו. לשמחתנו, בעזרתם של חברים ומבקשי טובת האירוע, קיבלנו אישור לקיים את הטקס בגני יהושע בתל אביב.
המעבר לטקס בשטח פתוח תרם רבות גם לאווירה וגם ליכולת שלנו להכיל את המשתתפים הרבים שהגיעו, אך הצריך משאבים כלכליים רבים מבעבר. כדי לכסות את הוצאות האירוע פתחנו קמפיין גיוס המונים, אשר עלה על כל ציפיותינו. הנכונות של אנשים רבים לתרום ולסייע בכדי להוציא את האירוע לפועל הדהימה גם אותנו.
לצערנו, גם השנה פעלו כוחות רבים בניסיון לפגוע בקיומו של הטקס ובמשתתפיו. בקשת האישור שהעברנו למשרד הביטחון, לכניסתם של חברי הפורום הפלסטינים לישראל, ולהשתתפותם יחד איתנו באירוע, סורבה משיקולי “טעם רע” על ידי שר הביטחון, אביגדור ליברמן. באמצעות עורכת הדין גבי לסקי, מ”האגודה לזכויות האזרח”, הגשנו עתירה על החלטת שר הביטחון לבג”צ. לאחר הדיון, ממש בבוקרו של האירוע, זכינו בעתירה ובית המשפט חייב את משרד הביטחון לאשר את בקשתנו.
בנוסף, גם השנה התאספו מחוץ למתחם האירוע פעילי ימין רבים, בראשם יואב אליאס (“הצל”) ואיתמר בן גביר, בניסיון לשבש את האירוע. לאור ניסיון השנה הקודמת, דאגו כוחות המשטרה להרחיק את המפגינים ממשתתפי האירוע, ואת הערב סיימנו ללא אירועים חריגים.
כך זכינו לקיים את האירוע יחד, ישראלים ופלסטינים, מאוחדים וחזקים מתמיד.

לפניכם נאומי הדוברים בטקס השנה – ד”ר אמאל אבו סעד מאום אלחירן, אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שנהרג בפינוי האלים של הכפר לפני כשנה, הסופר דויד גרוסמן, וארבעת חברי פורום המשפחות השכולות – מהא סאלח, עדי כחלון צ׳רנוברודה, ג׳יהאד זראייר ויובל רוט:

דויד גרוסמן

אמאל אבו סעד

מהא סאלח

עדי כחלון צ׳רנוברודה

יובל רוט

ג׳יהאד זראייר

בשנת 2017 השתתפו ביום הזיכרון המשותף מספר חסר תקדים של 4,000 איש שגדשו את האולם בתל האביב, יחד עם יותר מ- 600 איש שהשתתפו בטקס מקביל בבית ג’אלה. בו-זמנית אורגנו פעילויות והקרנות בשידור חי בקריית טבעון ובמקומות שונים בעולם (גרמניה, שוויץ, ארה”ב וכו’). המשתתפים בפעילויות אלו קראו לבניית גשרים בדרך לפיוס.
פעילויות אלו זכו לקבל תשומת לב תקשורתית רבה. אחת הסיבות לכך היא ביטול היתרי הכניסה לפלסטינים בהתאם להוראת שר ביטחון אביגדור ליברמן במהלך הימים שקדמו לאירוע, וכן כתוצאה מגל של מחאות אינטנסיביות בהובלת פעילי הימין הקיצוני, יואב אליאסי (הצל), איתמר בן-גביר, מיכאל בן-ארי ואחרים. למרות האלימות וגילויי השנאה נגד המשתתפים, החליט פורום המשפחות השכולות שלא להתפתות לשנאה ולמתקפות, אלא להמשיך לעבוד למען עתיד טוב יותר עבור ילדינו, הישראלים והפלסטינים כאחד.

ארבעת הדוברים מטעם פורום המשפחות השכולות בטקס יום הזיכרון 2017

Loading...