מחנה הנוער למען שלום ופיוס

פעילות המפגישה בכל קיץ בני נוער ישראלים ופלסטינים לחמישה ימים של חוויות והתנסויות משותפות, תוך שבירת מחסומים וסטריאוטיפים

לאורך כל המחנה מתקיימים מעגלי שיח בהם חולקים הנערים את מחשבותיהם ורגשותיהם, ולומדים להקשיב אחד לשני ולכבד את הדעות השונות

מזה מספר שנים שפורום המשפחות השכולות מקיים מחנה נוער למען שלום ופיוס, במקומות שונים ברחבי הארץ. הפעילות, שהחלה בשנת 2003, מפגישה בכל קיץ ארבעים בני נוער ישראלים ופלסטינים בגיל 18-14, לחמישה ימים של חוויות והתנסויות משותפות במטרה להביא לשבירתם של סטריאוטיפים ולייצר את קבוצת המנהיגים של הדור הבא. דרך טיולים, פעילויות וסדנאות נחשפים המשתתפים לתרבות, לאורח החיים ולמנהגים של שני הצדדים. המפגש מאפשר לבני הנוער לגלות באופן ישיר ואינטימי כיצד נראים חייהם של בני גילם מהצד השני של הגדר – על מה הם חושבים וחולמים, ומה המשותף והשונה ביניהם.
לאורך כל המחנה מתקיימים מעגלי שיח בהם חולקים הנערים את מחשבותיהם ורגשותיהם, ולומדים להקשיב אחד לשני ולכבד את הדעות השונות. את הקבוצות מלווים שני מנחים, ישראלים ופלסטינים, באמצעותם מתקשרים הנערים זה עם זה, על אף השפות השונות. מדריכי המחנה הם מי שהשתתפו בו בעבר, בצעירותם.
במהלך ימי המחנה משתתפים בני הנוער במגוון פעילויות:

  • מפגש דיאלוג: מפגש עם שניים מחברי פורום המשפחות השכולות, ישראלי ופלסטיני, החולקים את סיפור האובדן האישי שלהם, ואת הדרך אותה עברו עד הבחירה בפיוס ובדיאלוג במקום בשנאה ובנקמה. לאחר מכן מתקיים דיון בו הנערים יכולים לפנות בשאלות למנחים, כאשר בסוף המפגש עוברים הנערים עיבוד רגשי של השיחה והחוויה.
  • סיורי שטח וחיבור לקהילה: כל מחנה מתקיים במקום אחר בארץ וחושף את המשתתפים להיסטוריה, לנרטיב ולתרבות הייחודיים לכל יישוב. בכל מחנה מתקיימות פעילויות שונות בשיתוף הקהילה ביישוב, תוך הרחבת מעגלי הפעילות של הפורום.
  • ים ובריכה: בכל שנה, בין שלל הפעילויות, זוכים משתתפי מחנה הנוער לבקר בבריכה ובחוף הים. עבור המשתתפים הפלסטינים מדובר בחוויה מרגשת ומשמחת במיוחד, מכיוון שלרובם אין אפשרות גישה לים בחיי היומיום.
  • ODT (Out Door Training): פעילות מיוחדת לשבירת הקרח היוצרת שחרור והעצמה בקרב המשתתפים. באמצעות משחקים קבוצתיים באוויר הפתוח עוברים בני הנוער גיבוש קבוצתי המוביל לחיזוק האמון, לעבודת צוות, לפיתוח כישורי מנהיגות ועוד.
  • משחק צבעי החיים (Colors of Life): משחק לוח שהוכן במיוחד על ידי צוות המחנה ונועד ליצירת גיבוש ולהיכרות מעמיקה יותר בין חברי המחנה. המשחק מכיל קלפים בנושאים שונים, שאלות אישיות, שאלות ידע כללי ומשימות קבוצתיות, ומאפשר למשתתפים להכיר זה את זה. המשחק נוצר בתמיכת הארגון הספרדי: Irenia, Peace Games.

מחנה קיץ – פורום משפחות שכולות 2022

 

סרטון מחנה הנוער של קיץ 2021

 

סרטון מחנה הנוער של קיץ 2018

 

מחנה הנוער 2013 בכפר מסריק – ומחנה הנוער 2016 בנס הרים

 

במשך ימי המחנה משתתפים הנערים בסדנאות חווייתיות וייחודיות, המאפשרות להם לתקשר ולהביע את עצמם בצורות נוספות שאינן מילוליות, למשל באמצעות תנועה, תיאטרון, קרקס, ג’אגלינג, מוזיקה, קפוארה, מנדלות, ועוד. בסיום המחנה מייצרת כל קבוצה פרויקט אמנותי אקטיביסטי משותף, המייצג את הזהות החדשה שיצרו כקבוצה המורכבת ממגוון רחב של זהויות.

המחנה מתקיים מדי שנה הודות לגופים הבאים:
Die Schwelle Stiftung, Persula Foundation, JcallItaly, private donors in Israel, Cooperative COMNUOVITEMPI.