מפגשי דיאלוג

מפגשי דיאלוג2022-09-28T08:13:03+03:00

בין הפעילויות המרכזיות של פורום המשפחות: מפגשי דיאלוג לנוער ולמבוגרים

המפגשים מתקיימים בהנחייתם של שני חברי פורום, ישראלי ופלסטיני, המספרים את סיפור השכול האישי שלהם ומסבירים את הבחירה שעשו בדיאלוג ולא בנקמה

סכסוך הדמים בין החברה הישראלית והחברה הפלסטינית גבה מכל אחד מאיתנו מחיר כבד ולווה בכאב ששינה את חיינו לתמיד. דווקא מתוך הכאב בחרנו, כל החברים בפורום המשפחות השכולות, להמיר את רגשות הזעם והנקם, את חוסר האונים ואת תחושת הייאוש והריקנות בפעילות של תקווה ופיוס.

אחת הפעילויות המרכזיות בה מבקשים חברי פורום המשפחות השכולות להעביר מסר זה, היא במפגשי דיאלוג לנוער ולמבוגרים, בבתי ספר ובמסגרות אחרות. המפגשים מתקיימים בהנחייתם של שני חברי פורום, ישראלי ופלסטיני, המספרים את סיפור השכול האישי שלהם ומסבירים את הבחירה שעשו בדיאלוג ולא בנקמה. במהלך השנים ערך הפורום כ- 8,500 מפגשי דיאלוג, בהם השתתפו כ- 250,000 בני נוער ומבוגרים. כמו כן, מספר פעמים בשנה מוזמנים נציגי הפורום למפגשים, הרצאות וכנסים שונים, המתקיימים ברחבי העולם.

בואו ונתאם מפגש

אורכו של כל מפגש כ- 90 דקות, הכוללות את סיפורם האישי של המנחים ואת המסע שלהם בדרך להידברות ולפיוס, הצגה קצרה של פעילות הפורום ודיון קבוצתי בין כל המשתתפים. המפגשים מתקיימים, בהתאם לקהל, בשפות עברית, ערבית ואנגלית.

סרט קצר על מפגש דיאלוג בתיכון בנשר
הסרט נוצר על ידי תלמידי התיכון בשנת 2014
הסרט זכה במקום הראשון לסרטי סטודנטים בפסטיבל חיפה

כתבה על מפגש דיאלוג בתיכון עירוני ד׳ בתל אביב

עבור מורים ומחנכים העתידים לארח מפגשי דיאלוג בכיתות, אנו ממליצים לקיים שיחות הכנה עם התלמידים, טרם המפגש, כמו גם שיחות סיכום ועיבוד לאחריו.

הפורום מציע לבתי הספר לקיים למחנכים מפגש הכנה עם נציגי הפורום שיסייע להם בעבודה עם התלמידים לקראת ובעקבות מפגשי הדיאלוג תוך שימוש בערכה פדגוגית שהוכנה על ידי הפורום, וכוללת מערכי שיעור וחומרי רקע והעשרה, אשר יתרמו ליכולת לקיים שיח פורה עם התלמידים ולהשגת מטרות המפגש.
מפגשי הדיאלוג של הפורום נכללים במערכת גפ”ן של משרד החינוך (תכנית  4750).
נשמח להגיע לכל מקום, בארץ ובחו״ל, החל מבתי ספר (כיתות י”א-י”ב), דרך חוגי בית, ועד לחברות, ארגונים, מוסדות, משלחות מחו״ל וכד’, המעוניינים לשמוע את סיפורנו, להיפגש באופן ישיר ואנושי עם ישראלים ופלסטינים ולערוך דיון חופשי ומלא תקווה.

אנשי חינוך שמעוניינים להרחיב את העבודה עם התלמידים בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, יכולים להיעזר במדריך למורה שני פנים לסיפור, שנכתב על ידי צוות חינוך אזרחי וחיים משותפים של מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית, וכולל 14 מערכי שיעור, סרטונים וחומרים נוספים, לגבי היבטים שונים של הסכסוך ולגבי הגישה הנרטיבית.

בואו ונתאם מפגש

ציטוטים מתוך חוות דעת שכתבו אנשי חינוך בבתי הספר על פעילות מפגשי הדיאלוג של הפורום:

“המפגש עם אנשי פורום המשפחות השכולות הוא הזדמנות חד פעמית למפגש אישי, מעורר אמפתיה ותקווה לשלום, ונושא מסר של פיוס והתנגדות לאלימות – עם אדם פלסטיני; מודל מעורר השראה של מעורבות אזרחית ואקטיביזם של המנחים; התנסות חיובית בהקשבה לנק׳ מבט חדשה ומפתיעה. בית הספר והצוות צריכים לערוך הכנה משמעותית למפגש ולהיות מוכנים להתמודד עם התנגדויות, הנובעות מבורות וממידע שגוי. צוות פורום המשפחות מסייע בהכנת המורים להכנת התלמידים. מניסיון – המאמץ משתלם!”

“מפגש בלתי אמצעי עם ‘הצד השני’, אפשרות לפגוש בני אדם שבחרו בדרך ההידברות, קירוב הלבבות ואהבת האדם גם לאור סיפורי שכול קשים. התלמידים נחשפו לשותפות אמיצה בין בני אדם משני עברי המתרס שמצאו שפה משותפת ונקודות חיבור – דגם נהדר לחיבור בין בני אדם. התלמידים חששו מהמפגש ויצאו מאוד מרוצים. שמחו על ההזדמנות לשמוע ואמרו שהמפגש היה משמעותי ותרם להם.”

“רוב התלמידים מביעים סקרנות וגם התנגדות לפני המפגש, אך במהלכו ולאחריו הם מעידים על ערכו וחשיבותו באופן גורף ואף מפתיע. תלמידים מכל קצוות הקשת מדווחים על מפגש מאוד משמעותי, קשה, ומעניין שעוזר להם לחדד את אתגרי הסכסוך והמציאות. ההתנגדות הראשונית והמובנת של רבים מהתלמידים מהווה אתגר בהכנה למפגש. אך זהו גם חלק חשוב ומשמעותי מהתהליך שעוברת הכיתה”.

“זו פעם ראשונה בה התלמידים נפגשים פנים אל פנים עם אדם פלסטיני. הם לרוב מגיעים למפגש עם מטענים גדולים ובסיום המפגש הם מבינים כי מדובר במפגש של בני אדם. הדעות הקדומות מצטמצמות וההקשבה תופסת את מקומן. יש כאן שיח ערכי חשוב ביותר על הידברות, על הקשבה”.

“התוכנית מציגה לתלמידים קולות אחרים מאלו שהם רגילים לשמוע. היא מאתגרת את הסובלנות שלהם ופותחת להם פתח להקשבה לקולות אחרים, להבנה כי הפלסטינים גם הם בני אדם, ובמיוחד להאזנה ולכאבם. התלמידים דיווחו תמיד כי המפגש היה אחד החוויות העוצמתיות שלהם בלימודים”.

“התוכנית הינה ייחודית ויוצאת דופן בנוף החינוכי. היא מאפשרת לתלמידים הבוגרים בשכבות י״א, י״ב להכיר לעומק את ‘הצד השני’ ואת נקודת מבטם. בד בבד המפגשים מאפשרים דיאלוג פלורליסטי חשוב שממנו התלמידים מכירים בדברים המשותפים לשני הצדדים”.

“מפגש אנושי מורכב וחשוב כל כך. התלמידים לוקחים חלק במפגש מורכב ורואים איך הוא אפשרי והכרחי בחיים שלנו”.


מבחר הקלטות של מפגשי דיאלוג בזום

מפגש דיאלוג בעברית – יובל רחמים ואוסאמה אבו-עייאש

מפגש דיאלוג באנגלית – גילי מייזלר ובסאם עראמין

מפגש דיאלוג באנגלית – רמי אלחנן ובסאם עראמין

מפגש דיאלוג באנגלית – רובי דמלין וליילא אלשיח׳

מפגש דיאלוג בעברית – איתי הורביץ ומוחמד אל-באו

מפגש דיאלוג בעברית – גילי מייזלר ואשרף אבו-עייאש

מפגש דיאלוג באנגלית – יובל רחמים וליילא אלשיח׳

מפגש דיאלוג בערבית – גיא אלחנן ומונה אבו שרה

מפגש דיאלוג בעברית – יובל ספיר ואשרף אבו-עייאש

מפגש דיאלוג באנגלית – רוני הירשנזון וג׳ורג׳ סאעדה

מפגש דיאלוג בעברית – ענת מרנין ויעקוב אל-ראבי

מפגש דיאלוג באנגלית – גילי מייזלר ומוירה ג׳יליאני

מפגש דיאלוג באנגלית – ערב עראמין ויגאל אלחנן

מפגש דיאלוג בעברית – תמר פייקס ואשרף אבו-עייאש

מפגש דיאלוג באנגלית – ליילא אלשיח׳ ורובי דמלין

מפגש דיאלוג באנגלית – יגאל אלחנן וערב עראמין

מפגש דיאלוג באנגלית – רובי דמלין וליילא אלשיח׳

Loading...