תמיכה והזדהות

פורום המשפחות רואה חשיבות גדולה במאבק משותף לקידום חברה צודקת, חירות, כבוד הדדי ומניעת עוולות מכל סוג ומכל הצדדים

הארגון יוזם ומשתתף בפעילויות להבעת סולידריות עם אוכלוסיות מוחלשות ומותקפות ותמיכה במאבקן

פעילות משלוחי סיוע

במהלך חודש יולי 2021 ארגן פורום המשפחות השכולות משלוחים של סיוע לקהילות הבדואיות בטובאס, חומצה ומספאר יאטה.

קהילות הרועים בבקעת הירדן, בדרום הר חברון ובאזורים אחרים בשטחי הרשות הפלסטינית, מוטרדות בקביעות על ידי המתנחלים ומפונות שוב ושוב מאדמותיהן על ידי המנהל האזרחי וצה”ל תוך כדי הריסת מבני המגורים והחרמת הרכוש. במסגרת המשלוח נמסרו ציוד ומצרכים חיוניים שנאספו בישראל לכפרים ומשפחות שצה”ל והמנהל האזרחי הרסו את מגוריהם כבר כמה פעמים השנה ואף חסמו אליהן את דרכי הגישה. המצרכים והציוד נשלחו כדי להגיע לקראת חג הקורבן כדי שיקלו מעט על התושבים את ימי חג עיד אל אדחא.

הגשת הסיוע התאפשרה בעקבות יוזמת האיסוף של איהב מצאלחה ויהודית הראל, ובשיתוף עשרות מתנדבים שבמשך שבועות אספו, מיינו וארגנו מאות ארגזים של ציוד ומצרכים חיוניים, מתוך סולידריות ואמונה בשותפות הגורל של שני העמים.

את המשלוח שיצא מתל-שבע לאזור דרום הר חברון ארגנו ומימנו תושבי כסייפה ותל שבע ובעיקר הנשים אמאל ודלאל ומשלוח נוסף יצא מנקודת האיסוף בכפר קרע שבואדי ערה.

ביקור סולידריות בברדלה

בעקבות הרס מאגר מים בברדלה על ידי הצבא הישראלי, קבוצת הבוגרים הישראלים של פרויקט הנרטיבים “הורים לבני נוער” באו לכפר כדי להביע תמיכה בתושבים ובאחמד, חברם לקבוצת הנרטיבים, המתגורר בכפר. חברי הקבוצה סיירו גם בכפרי האזור וראו בעיניהם את המצוקה הקשה – תוצאה של העוולות וההתנכלויות מהן סובלים התושבים הפלסטינים בבקעה.

אחמד ואשתו התרגשו מאוד מהביקור וביקשו מחברי הקבוצה לספר ולשתף את שראו ושמעו, כדי להעלות את המודעות למצבם.

אייל, חבר הקבוצה, שיתף את תחושותיו וסיכם כי “ביקורים ופעילויות משותפות נוספות חשובים ביותר. לפלסטינים חשוב מאוד שיש ישראלים ש’רואים’ אותם ומוכנים לעשות למענם, ולנו, הישראלים, זה נותן מידע חשוב ותקווה שאולי נוכל לעזור ולו במעט.”

ביקור סולידריות בטובאס

משלחת של חברי פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני ערכה בחודש אוקטובר ביקור סולידריות בקהילות הבדואיות באזור טובאס בצפון בקעת הירדן.

מר מהדי קדרי, ראש המועצה המקומית של הקהילות הבדואיות, נתן סקירה של האירועים והחיים הקשים של התושבים הפלסטינים בקהילות אלה, כמו גם על ההתנכלויות היומית של המתנחלים הלובשות צורה של טרור מאורגן.

שגריר ניקרגואה בפלסטין, שהוזמן על ידי הפורום, דיבר על חשיבות החופש וחיים בשלום, ועל מידת העוול שהעם הפלסטיני נתון לו על ידי חיים תחת כיבוש, פחד מתמיד וחוסר ביטחון, במיוחד בקהילות הפלסטיניות הפגיעות האלה.

המנכ”לים של פורום המשפחות השכולות מר אוסאמה אבו עיאש ומר יובל רחמים ביקשו לעודד ולחזק את התושבים. שניהם הבטיחו לפעול ככל יכולתם להגיש סיוע חומרי ולפעול באמצעים תקשורתיים כדי להסב את תשומת הלב הציבורית לעוול המתמשך שנגרם לאוכלוסייה המקומית. המשך הנישול וההתעמרות יוצרים מכשול לשלום ומרחיקים את הסיכוי לסיום הסכסוך ולפיוס בין העמים.
 
 
 

 

מסיק זיתים בכפר א-טוואני בדרום הר חברון

עשרות חברי פורום משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות וכן בוגרי פרויקט הנרטיבים השתתפו בפעילות סולידריות עם הכפר א-טוואני בדרום הר חברון וסייעו במסיק הזיתים של חקלאי הכפר.

מנכ״לי הפורום, אוסאמה אבו-עייש ויובל רחמים, מסרו: ״המציאות בשטחים היא בלתי נסבלת, וחמורה לא פחות היא אזלת היד שמגלות ממשלת ישראל ושלוחותיה במיצוי הדין עם פורעי תג מחיר. כבנים למשפחות שכולות, השתתפות במסיק עבורנו היא לא רק פעולה של סולידריות עם החקלאים מול אלימות המתנחלים, אלא גם ביטוי לאמונה שמהאלימות והכאב אפשר להצמיח שותפות אמיתית, תקווה ושלום.״

 

 

פורום המשפחות השכולות ימשיך לפעול לחיזוק הסולידריות והאמון ולספק תמיכה לקהילות פגועות, לתושבים שזכויותיהם נשללו בכל דרך אפשריות גם בעתיד.