חלאס!

פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני צועק חלאס!

אירוע מיוחד לציון יום זכויות האדם: יצאנו בצעקה אחת משותפת ועוצמתית

לרגל יום זכויות האדם 2018 אירגן פורום המשפחות השכולות אירוע מיוחד, בו יצאו חברי הפורום, ישראלים ופלסטינים, בקול צעקה לסיום שפיכות הדמים והאלימות ובקריאה למנהיגים משני הצדדים לפעול לשינוי אמיתי וממשי.

האירוע התקיים ביום שישי, ה-14.12.18 והתחיל בכנס מיוחד, “נקודת מפנה 2018”, אליו הוזמנו בוגרי פרויקט הנרטיבים של הפורום. על אף הימים הקשים שקדמו ליום הזה, שבהם נהרגו אנשים משני הצדדים והרוחות סערו מאוד, האולם התמלא בכ-300 בוגרים, פלסטינים וישראלים.

במהלך הכנס התקיים פאנל בנושא זכויות אדם ואקטיביזם. הפאנל נערך במרכז עינב בהנחייתה של ניבין סנדוקה ממרכז ישראל פלסטין למחקר ומידע (IPCRI) ובהשתתפות: מיכאל ספרד מארגון “יש דין”; שרית מיכאלי מארגון “בצלם”; אוסאמה עליוואת מארגון “לוחמים לשלום”.

המושב נפתח בדקת דומיה לזכרם של קורבנות אירועי הימים האחרונים וקורבנות הסכסוך לאורך השנים, מכירים ביחד בכאב המשותף ונושאים בלב תפילה להפסקת שפיכות הדמים ויצירת שינוי במציאות המדממת.

בשעה 13:00 התכנסו מאות באי האירוע בכיכר רבין, לגולת הכותרת של היום: צעקת “חלאס” המונית של חברי הפורום ובוגרי הנרטיבים, של תומכי הפורום, ארגונים שותפים לדרך וכל מי שמאמין בזכויות אדם,
כי חלאס! פשוט חלאס! חלאס לאלימות! חלאס לגזענות! חלאס לשנאה! חלאס לשחיתות! חלאס לסיאוב! חלאס לכיבוש! חלאס לשפיכות הדמים!

את אירוע הצעקה המשותף הובילה להקת בינת אל פאנק והראפר סאז. בנוסף, נשמעו דברים מפי רמי אלחנן, המנכ”ל השותף הישראלי של פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני, ששכל את בתו סמדר בפיגוע בשנת 1997, ומפי מאזן פארג’, המנכ”ל השותף הפלסטיני של הפורום, שאיבד את אביו בשנת 2002 במהלך האינתיפאדה השנייה כשנורה על ידי חיילי צה”ל.

מתוך דבריו של רמי אלחנן:
“יום קשה היה היום. גם אתמול היה. וגם שלשום. וכנראה יהיה גם מחר. לצערנו הגדול. התקשורת והציבור מתעקשים להסתכל על המציאות דרך חור המנעול הצר של האירוע האחרון… מתקשים להבחין בין הכאב של אתמול לכאב של שלשום… מחיר השליטה בעם אחר . מחיר הכיבוש!
אז היום הזה, מכאן, מן המקום הזה שבו נרצח ראש ממשלה בישראל, רגע לפני שיהיה מאוחר מידי, הגיעה השעה שנחבר יחד את כל הכאבים שלנו ונצעק יחד. רגע לפני שמעגל הדמים המתחדש ישאב את כולנו אל התהום האין סופית של הכאב הנורא מכל שאין לו מרפא.”

תודה לכל מי שהגיע ולקח חלק ביום החשוב הזה, וגם לכל מי שהיה איתנו בלב. או כמו שרמי אמר, “תודה שאתם קיימים. תודה שאתם נותנים לנו תקווה!”

אז מה החלאס שלכם?

שתפו אותנו בחלאס! אותו תרצו לצעוק. תוכלו ליצור חלאס משלכם או לבחור מבין האפשרויות שהכנו, ואל תשכחו לשתף גם בפייסבוק, באינסטגרם ובטוויטר.

סרטון מיוחד שהכנו לקראת האירוע (תודה למשרד באומן בר ריבנאי על הפקת הסרטון).

כל אירועי היום הועברו בשידור חי באתר ובדף הפייסבוק של הפורום: