מנהיגות נשית לפיוס

מנהיגות נשית לפיוס2021-09-04T17:54:01+03:00

תוכנית המקנה כלים להפצת מסר הפיוס והשלום

בתוכנית נעשה שימוש בשיטת לימוד דרך התנסות, המשלבת קבלת ידע וכלים ביחד עם התנסות ביזמות ובניית פרויקטים

פעילות קבוצת הנשים של הפורום נועדה, בין היתר, לחזק את הקול הנשי במרחב הציבורי הישראלי והפלסטיני ואת מעורבותן בקידום הפיוס והשלום.

בשנת 2020 פתח הפורום תוכנית “מנהיגות נשית לפיוס”.
התוכנית נועדה להקנות לקבוצה של חברות הפורום כלים וידע להובלת פעולות ופרויקטים של קבוצת הנשים, במטרה להביא לחיזוק פנימי של קבוצת הנשים ושל יכולת העבודה המשותפת שלה, כמו גם להפיץ את מסר הפיוס והשלום בקרב הציבור הרחב בשתי החברות.

כ-20 נשים פלסטיניות וישראליות השתתפו בתוכנית, בהנחייתן של הודא אבו ערקוב ושירי לוינס, אשר הביאו איתן ניסיון רב שנים בפעילות בארגונים חברתיים ובהנחיית קבוצות דו לאומיות ישראליות-פלסטיניות, עם התמקדות בנשים ובתפקידן בקידום שלום.

בתוכנית נעשה שימוש בשיטת לימוד דרך התנסות, המשלבת קבלת ידע וכלים ביחד עם התנסות ביזמות ובניית פרויקטים. מפגשי התוכנית כללו הרצאות וסדנאות בנושאים שונים כמו אבני הדרך בבניית פרויקטים, בניית צוות עבודה ועבודה בצוות, מנהיגות פמיניסטית ועוד. בנוסף, התוכנית כללה מפגשי לימוד חד לאומיים ודו לאומיים ומפגשי עבודה בצוותים קטנים לפיתוח פרויקטים.

התוכנית יצאה לדרך בינואר 2020 במפגש סוף שבוע ארוך דו לאומי שהתקיים בירושלים.
המפגש כלל פעילויות לגיבוש הקבוצה, סדנאות ותרגול בהתמודדות עם התנגדויות, וסיור מודרך בעיר העתיקה להבנת המורכבויות והקשיים הקשורים במקום. המפגש היה מרגש ומעצים וחיזק את המוטיבציה של המשתתפות למנהיגות ולהובלת פעילות ופרויקטים של קבוצת נשות הפורום.

לאחר פרוץ מגפת הקורונה ומשלא ניתן היה להמשיך ולקיים מפגשים פנים אל פנים, נעשתה התאמה של התוכנית למתכונת אונליין, תוך שמירה על התכנים והמטרות המקוריים.

לאורך התוכנית, שנמשכה כשנה וחצי, רכשו הנשים ידע חדש, התנסו בהנחיית מפגשים ובדיבור בפני קהל, עבדו על פיתוח רעיונות לפעולות ופרויקטים שונים ובניית תוכנית עבודה לפרויקטים אלה, ולמדו להתגבר על קשיים שעלו בדרך.

נקודת השיא בתוכנית התקיימה ביולי 2021 במפגש שקיימה קבוצת המנהיגות לכ-40 נשים פלסטיניות וישראליות חברות הפורום.
במפגש זה הציגו הנשים את צוותי העבודה שנוצרו במהלך התוכנית ואת חמשת הפרויקטים שיזמו, תוך הזמנת נשים נוספות לקחת חלק בתהליך פיתוח הפרויקטים. היה מרגש מאוד לראות את הנשים עומדות ומציגות בגאווה את הדרך שעשו בתוכנית ואת הפרויקטים שעמלו על בנייתם. כעת, בעזרתן של נשים נוספות מקבוצת הנשים הגדולה יותר של הפורום, יעבדו על הוצאת הפרויקטים לפועל כדי לחזק בעזרתם את המעורבות הנשית בפעילות לקידום פיוס ושלום.

ההתרגשות מהמפגש, שהתקיים בבית ג’אלה, היתה גדולה במיוחד כיוון שהיה זה מפגש ראשון מזה כמעט שנתיים שבו נפגשו הנשים פנים אל פנים. לכן כלל המפגש גם פעילויות נוספות ביצירה ותנועה ליצירת חיבור מחדש בין הנשים שלא התראו זמן כה רב. באחת הפעילויות נעשה שימוש במסכות לבנות, אשר אפשרו לנשים להתנתק מתבניות ששולטות בחייהן ולראות את ה’אחר’ כאדם חף מזהויות חברתיות, פסיכולוגיות ופוליטיות. הפעילות העניקה לנשים תחושת אחדות וחיזקה את הקשר המאפשר להן לפעול יחד לסיום הסכסוך.

Loading...