סיפורים נוספים

יוסוף שטאט - "איירין"

שמי יוסוף איבראהים שטאט, אני עובד כאח במשרד הבריאות הפלסטיני וגר בכפר בית אמר אשר בנפת חברון, כאשר לאחרונה הפכתי גם לחבר בעיריית בית אמר.
לפני שנת 2000 חייתי עם אשתי, בנותיי ובניי באהבה ובחמלה, ועבדתי בבית החולים בבית לחם.

בתחילת האינתפאדה השנייה, בתאריך 2.6.2000, בתי איירין שהייתה בת 12 עברה תאונת דרכים בכפר. זה היה ביום האחרון של הלימודים. היא החזיקה בידה את התעודה שקיבלה והייתה שמחה ומאושרת. במהלך הדרך חזרה הביתה היא עברה תאונת דרכים ונזקקה לפינוי דחוף לבית החולים.

באותו יום ארור עבדתי בבית החולים ובתי הגדולה דיווחה לי שחיילים מכתרים את הכפר ומונעים מהאמבולנס להיכנס ולהגיש עזרה ראשונה לבתי. הכפר היה סגור גם במסתורי עפר מכל הכיוונים.

מיהרתי לכפר כמו משוגע ולרוע מזלי נאסר על כלי רכב ערביים לנוע בכביש הראשי. הצלחתי להגיע לכפר כעבור שעתיים בהליכה רגלית וכשהגעתי, הייתה בתי במרפאת הכפר שהייתה חסרה במכשור רפואי. הסתכלתי על בתי והייתי בהיסטריה, כמו משוגע. לא הצלחתי לעשות דבר בעוד היא הביטה עליי במבט של תוכחה כשהיא משוועת לעזרה.

הלכתי למחסום הצבאי בכניסה לכפר והתחננתי לחיילים שיאפשרו לאמבולנס להיכנס ולהציל את חייה של בתי, אבל הם לא הקשיבו לי, כיוונו את הנשק לעברי והורו לי להתרחק מהמקום, אחרת יפתחו באש.

חזרתי לבתי כשאני בוכה וחסר יכולת לעשות משהו, הייתי כאוב ודואב. אינני שוכח את היום הזה. לאחר מספר שעות האמבולנס הצליח להיכנס מנתיב מרוחק וקשה למעבר, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. בתי מתה לנגד עיניי ולא הצלחתי לעשות למענה דבר.

מקרה מכאיב זה הותיר בי כאב חד שאינני יכול לתאר אותו. נשבעתי לעצמי שאמשיך להיות כפי שהייתי קודם, וכפי שהבטחתי לאללה כאשר סיימתי את לימודי באוניברסיטה, המשכתי להיות אדם ישר ונאמן לכל אדם שצריך סיוע, תהיה אשר תהיה דתו: מוסלמי, נוצרי או יהודי.

כמה שנים לאחר שאיבדתי את בתי, התוודעתי לפורום המשפחות השכולות הפלסטיני–ישראלי, והשתתפתי בפרויקט הנרטיב ההיסטורי אותו מארגן הפורום עם אנשי רפואה ישראלים ופלסטינים. השתתפתי במפגש הזה וסיפרתי את הסיפור האישי שלי, שיתפתי את הכאב שהתמודדנו אתו לאחר אובדנה של בתי, ושמעתי את הצד האחר ואת הכאב ששני העמים מתמודדים אתו כתוצאה מהסכסוך המתמשך.

לאחר מכן הצטרפתי לפורום המשפחות השכולות, הנאבק בכיבוש ודורש את עצמאותם של הפלסטינים ואת הפסקת שפיכות הדמים וההרג בקרב שני העמים באמצעות דיאלוג, פיוס והגעה לשלום.

  • איירין
  • איירין
  • יוסוף שטאט
  • יוסוף שטאט