סיפורים נוספים

מוראד סמאענה - "מי שעושה מלחמה יכול גם לעשות שלום"

שמי מוראד עזת סמאענה, אני בן 33 וגר בכפר בית איבא במחוז שכם.

ב-13 בינואר 1991 איבדתי את אבי בנסיבות קשות, בעת שעבד כנהג מונית ויצא לעבודה.
כאשר היה אבי בדרכו מכפר בית איבא לכיוון העיר שכם, נהג אחריו נהג ישראלי במכלית דלק. הנהג התקרב כל הזמן למכוניתו, אילץ אותו לסטות לעבר המדרון הגובל בכביש הראשי, ולבסוף התנגש בו והתהפך עליו ישירות בעודו בתוך המכונית. אבי מת במקום עוד לפני שהאמבולנס הגיע.

לאחר מות הקדושים של אבי, נאבקה אמי, שעבדה כתופרת, בידיעה שתנאי חיינו קשים מאוד כתוצאה מהאובדן של אבי, אשר היה המפרנס היחיד של המשפחה. לא קיבלנו כל סיוע מאיש ומצבנו היה בכי רע.
גרנו בבית קטן מאוד בתנאים קשים ואמי סבלה מאוד מהאפלה בה חיינו. לאחר מכן עברנו להתגורר בבית סבי.

בצל הסכסוך הפלסטיני-ישראלי הנמשך עד לרגע זה, המשפחות הפלסטיניות איבדו רבים מיקיריהן וחבריהן, ואנו כפלסטינים עדיין חיים תחת כיבוש, דיכוי וגזענות. אנו עדיין סובלים מדי יום מסגרים, מעצרים ותוקפנות על בני עמי.

אמי הייתה לנו לאב, אם וחבר, היא סירבה להתחתן אחרי מות אבי בכדי לטפל בילדיה בלבד. היא הייתה צעירה כאשר היינו ילדים קטנים וכדי לא להתלונן בפנינו נשאה בנטל העבודה, הבית והאחריות שלה כלפי משפחתנו עד היום.
חלפו ימים ושנים עד שאמי הצליחה בעבודתה ובמאבקה לבנות לנו בית משלנו, והתחלנו להרגיש בטוחים ויציבים.

תמיד היה חסר לי משהו. לא הרגשתי את תחושת האב ואני לא יודע מה המשמעות של תחושה זו.
כעת אני בן 33 אך 30 שנה לא היה לי אב ולא משענת. כעת שאני מבוגר והאחריות שלי הולכת וגדלה, יש חלל גדול ושבר בחיי ומשהו חסר. החוסר הזה גרם לי ללחצים, נהייתי מופנם והסתרתי בתוכי הרבה כאב וסבל, עד שפניתי לפסיכיאטר.

אמי הכירה את פורום המשפחות השכולות הפלסטיני-ישראלי, היא הצטרפה לפורום למרות כל הביקורת שהייתה סביבה מצד המשפחה והחברים שאמרו לה: איך את יכולה לשבת עם אלה שהרגו את בעלך?
אבל אמי אישה חזקה מאוד ויכולה להתווכח עם כולם, היא משוכנעת במסר הפיוס והשלום בין העמים.

כיום גם אני חבר בפורום המשפחות השכולות. אני שואף כל הזמן לפעול להעברת מסר של פיוס ושלום, וחש את השינוי שעושה הפורום באמצעות דיאלוג בין שני העמים דרך אירועים, פרויקטים, הכרת האחר והפלת חומות הפחד. כל שאני מייחל לו הוא פתרון של שלום לשני העמים, שנצא ממעגל הדמים והרצח, ונחיה בשלום ובחופש.

אני תמיד אומר לעצמי שמי שעושה מלחמה יכול גם לעשות שלום.

  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד
  • אבא של מוראד