סיפורים נוספים

מונה אבו שרה - "כל אותן תכונות יפות נעלמו ברגע אחד"

שמי מונה אבו שרה ואני גרה באזור שייח ג’ראח בירושלים.
לפני נישואיי גרתי במחנה הפליטים שועפט, אך בעקבות האירועים והעימותים הקשים והיום-יומיים עם הכיבוש, החלטנו לעזוב את המחנה כדי להגן על ילדינו. עברנו לגור בשייח’ ג’ראח וחיינו חיים פשוטים ומאושרים, היינו משפחה מלוכדת עם קשרים הדוקים בין בני המשפחה.

ב-11 בפברואר 2000 בעלי, בני ח׳אלד, בתי רים ובני אשרף שהיה בן שנתיים, היו בדרכם לעשות קניות, להביא כמה מצרכים לבית כמו גם ציוד לסוסים, שח׳אלד בני מאוד אהב לגדל. בדרכם לעשות את הקניות וכשהם ברכב, עברה ליד רכבם משאית גדולה בה נהג מתנחל. המתנחל התקרב למכונית של בעלי באופן מכוון וכשבעלי צעק עליו לשים לב, המתנחל התקרב יותר והתחיל לקלל את בעלי.

בני ח’אלד היה נסער מאוד ולא יכול היה לשאת את כל העלבונות האלה נגד אביו. כשעצרו ברמזור, ח׳אלד יצא מהמכונית ניגש אל נהג המשאית ואמר לו: “תפסיק, למה אתה עושה לנו את זה?” ידו של ח׳אלד הייתה שבורה והוא היה עם גבס. כשראה הנהג שח׳אלד מתקרב הוא התחיל לנסוע, כשידו של ח׳אלד הייתה תקועה בקצה של אחד הווים שבצבץ מהמשאית.

הנהג משך את ח׳אלד מרחק רב כשידו מחוברת למשאית ואז הוא עצר, הסתובב עם המשאית ועלה עם הגלגלים על ח׳אלד אשר נהרג במקום.

ח׳אלד נפטר בגיל 22. הוא היה בחור צעיר ואופטימי שאהב את החיים, חייך כל הזמן והקפיד לתמוך באחיו בכל דבר. כל אותן תכונות יפות נעלמו ברגע אחד. חיינו התהפכו ומאותו הרגע לא ראינו דבר מלבד דמעות ולא שמענו כלום מלבד אנחות הכאב ושברון הלב.

התאונה הייתה מאוד קשה גם לרים ולאשרף, והיא גרמה להם למשבר נפשי קשה מאוד במשך כמה שנים רצופות. בתי רים הייתה עצובה כל הזמן, במיוחד כשדיברנו על הרגע בו אחיה נהרג, ולא ידענו מה לעשות בשבילה.

לפני מספר שנים התחלתי לראות את האור והתקווה שוב כשהכרתי את פורום המשפחות השכולות הפלסטיניות-ישראליות.
במסגרת הפורום השתתפתי בפרויקט הנרטיב ההיסטורי, נפגשתי והקשבתי לנקודת המבט של הצד השני אודות הסכסוך, והבנתי את חשיבות הדיאלוג בהכרת האחר. הרגשתי לרגע שגם אני יכולה להיות חלק מפורום המשפחות.

היום אני חברה בפורום והמסר היחיד שלי לשני העמים הוא שלום, לחיות בחופש ולסיים את הכיבוש והסבל. אני תמיד אומרת לעצמי שכאשר שאת מוצאת שלווה בתוכך, את הופכת לסוג האדם שיכול לחיות בשלום עם אחרים.

  • ח׳אלד
  • ח׳אלד
  • ח׳אלד
  • מונה אבו שרה
  • מונה אבו שרה