סיפורים נוספים

מוירה ג‘ילאני - "חזרתי לפלסטין ואיבדתי את זיאד"

את בעלי הפלסטיני, זיאד, הכרתי בטקסס. התחתנו בשנת 1992, בזמן “הסכמי אוסלו”, ובעקבות כישלון השיחות צפינו בפרוץ האינתיפאדה הפלסטינית השנייה וחווינו את האלימות, המחסומים והקשיים שנלוו אליה. קשיים אלו התעצמו במיוחד לנוכח מגורינו בסמוך לשכונת הגבעה הצרפתית, בה אירעו תקריות ופיגועי תופת רבים.
לאחר שג’ורג’ בוש הודיע על כוונתו לפלוש לעיראק ולפני שפרצה מלחמת המפרץ השנייה, החלטנו לנסוע למקום בו גדלתי קריבי, ברבדוס ולהתגורר שם, מתוך מחשבה שנוכל לחיות במקום בטוח, הרחק מכל אלימות וסכנה. אולם לאחר המלחמה שכנעתי את בעלי לשוב לפלסטין, אף שרצה להישאר בברבדוס. הייתי כבר אם לשלוש בנות ורציתי לגדל אותן במחיצת משפחותיהן הפלסטיניות ובהתאם לתרבות המוסלמית.
ביום שישי, 11.6.2010, לאחר תפילת יום שישי, הרגה משטרת ישראל את בעלי בדרך נתעבת וממרחק אפס. שלושה כדורים נורו לעברו ועל אף שנותר בחיים, כוחות הביטחון הישראליים הניחו לו לדמם למשך 20 דקות עד שנפח את נשמתו. הוא הואשם בניסיון לדרוס שוטרים, באופן משולל כל יסוד.
כעס וכאב ליוו אותי בכל רגע. איבדתי את זיאד, בעל אוהב ואב חנון ורחום. חיי השתנו לחלוטין.
לאחר מותו של זיאד, אחת מחברות הפורום למשפחות שכולות המתגוררת בבית אומר הגיעה לבקר אותי. במהלך הביקור היא סיפרה לי על אחיה שנהרג על ידי כוחות הכיבוש הישראלי, ולאחר מכן החלה לדבר על הפורום ועל הפעילויות המשותפות שהוא מקיים והציעה לי להצטרף אליו.
בזמן שהיא דיברה, הרגשתי שהיא מדברת עליי ומספרת את הסיפור שלי. עם זאת, עדיין הפליא אותי מאוד 
שהיא בחרה להצטרף לפורום משותף, שהיא עדיין שואפת לשלום ושאינה מעוניינת בנקמה.
מתוך סקרנות הגעתי לאחד המפגשים המשותפים עם הצד הישראלי. התחלתי להבין יותר ויותר 
את המסר של הפורום, את פעילויותיו ואת מטרותיו ההומניטאריות והפוליטיות. הבנתי שהכאב שלנו הוא אותו הכאב. התמריץ המשמעותי ביותר, מבחינתי, להצטרפות לפורום היה ההאזנה לאחד מחברי הפורום הישראליים, רמי, שדיבר על הבת שאיבד כשפלסטיני פוצץ את עצמו בירושלים בשנת 1997. רמי סיפר שהוא מתנגד לכיבוש ולאלימות ונלחם למען שלום וחופש לשני העמים.
אני מאמינה בלב שלם במסר של הפורום ולכן הצטרפתי אליו והפכתי לפעילה ולאקטיביסטית בכמה תחומים. במסגרת פעילותי אני שואפת להפיץ את המסר של הפורום החותר להשגת שלום ולסיום הכיבוש, למען ביטחונם של הדורות הבאים בשני הצדדים.

נשואה ואם לשלוש בנות

  • זיאד, האנא ומיראג'
  • זיאד עם יסמין
  • זיאד ומוירה