סיפורים נוספים

ג'יהאד זראייר - "והחיים נמשכים למרות הכאב"

שמי ג’יהאד זראייר, אני גר בכפר אד’נא אשר בנפת חברון, בן 44 ואב לארבעה ילדים.

באחד מלילות חודש רמדאן המבורך של שנת 2014, לאחר סעודת הפסקת הצום (איפטאר), הלכו בני עלאא’ והדוד שלו (אחי) לבקר בבית סבתו הקרוב לביתנו. המצב היה שקט באותו היום, לא היו עימותים ולא הפגנות. במהלך צעידתם, הבחינו בהם חיילי הכיבוש ופנו אליהם בדברים, אלא שעלאא’ ודודו לא מדברים עברית ולא מבינים את השפה, ולכן המשיכו ללכת.

ללא התראה מוקדמת או סיבה כלשהי, פתחו החיילים באש על עלאא’. כדור מסוג דומדום התפוצץ בבטנו. עלאא’ נפל מייד ופונה לבית החולים בחברון. הוא נפצע באורח חמור, אבל כוח הרצון שלו והיאחזותו בחיים היו חזקים. הוא היה מאושפז בבית החולים תשעה ימים. בכל יום מימי האשפוז מתנו, אימו ואני, אלף פעמים וייחלנו שהסכנה לחייו תחלוף, אבל למרבה הצער הוא מת ביום התשיעי.

עלאא’ הסתלק באביב נעוריו, כשהוא בן 21. הוא היה אדם בעל מזג נוח, אהב את הסובבים אותו, היה ידידותי וטוב לב. כלל מי שהכיר אותו אהב אותו. עלאא’ נהג לעזור לכולם ולא פגע באיש בחייו. הוא היה בחור ספורטיבי, תמיד גילה עניין בהופעתו החיצונית ואני ואימו התגאינו בו מאוד ואיחלנו לו עתיד מזהיר.

עלאא’ לא היה בשבילי סתם בן, הוא היה חבר שלי. היו לנו דאגות ומכאובים משותפים, תיכננו את העתיד ביחד, ואחרי שסיים את לימודיו, יצא לעבוד על מנת לעזור למשפחה.

בני אהובי עלאא’, היעדרותך מהווה מעין חוט מקשר עם הכאב. כאב הגעגועים והערגה, כאב האובדן הנורא שאין לו טיפול זולת הסבלנות.

עלאא’ הסתלק, תקוותינו הסתלקו וחלומותינו התפוגגו. חיינו השתנו לחלוטין וחשתי תחושות עזות של זעם ושנאה, לאחר שהכיבוש הרג את בני החף מפשע ללא סיבה כלשהי, כאשר חטאו היחיד היה היותו פלסטיני.

ברגעים האלה רציתי לעשות משהו ואולי הייתה בי תחושת נקמה כלפי מי שהרג את בני, אבל אני יודע שהנקמה לא תחזיר את עלאא’.

התוודעתי לפורום המשפחות השכולות הפלסטיני ישראלי באמצעות ידיד שלי, והוזמנתי להשתתף באחד המפגשים. בהתחלה נפגשתי עם הצד האחר בהיסוס גדול, אבל ראיתי מולי אנשים שסובלים מכאב האובדן בדיוק כמוני, והשתכנעתי שהכיבוש הוא הסיבה העיקרית לכאב בין שני הצדדים. אני מאמין במסר האנושיות של הפורום ובדרך הפיוס והכרת האחר. אלמלא היה קיים הכיבוש, לא היו קורבנות משני הצדדים, ולכן אין מנוס מלסיים את הכיבוש על מנת שנחיה בחירות ובכבוד.

מתי תפציע שמש החירות והצדק, שתשרה שלום על האדמה המבורכת הזאת?

  • עלאא׳ זראייר
  • עלאא׳ זראייר
  • עלאא׳ זראייר
  • ג'יהאד זראייר