מן התקשורת

המיתוסים המסוכנים ביותר על מלחמה ונשים

27/05/2013
לי קווין

 

המאמצים הבינלאומיים כיום נגד הטרור ולמען מניעת מלחמה לוקים בבורות גורפת על תפקידן של נשים במלחמה ושלום. הסכסוכים המתחוללים במזרח התיכון כיום לא ניתנים לפתרון ללא מאמץ מכוון לערב נשים ולהתמודד עם אלימות מינית.

סוריה היא דוגמה חיה לאופן שבו נשים הופכות למטרה בלחימה, אך סובלות מהתעלמות כללית בדיווחים על האלימות.

"אונס הוא כלי נשק במעצר, במחסומים ובזמן מתקפה. עד כה, נראה ש-76% מהפשעים האלה בוצעו בידי אנשי ממשל וצבא", אמרה לורן וולף, מנהלת יוזמת "נשים במצור" שעוסקת בתיעוד האלימות המינית במלחמת האזרחים בסוריה, ופועלת בחסות Women's Media Center.

היוזמה משתמשת במפה איטראקטיבית שהמידע שעליו היא מבוססת מגיע מהציבור. "אנחנו לא יודעות אם מקרי האונס הללו הם חלק מאסטרטגיה ממסדית אבל אנחנו יודעות שהממשלה יודעת על כך ולא עושה דבר".

ממחקרים אחרונים שערכו חוקרים בינלאומיים עולה שחברה לא יכולה להשיג שלום בר קיימא מבלי שבמרכזו עומדת סוגיית הביטחון לנשים. הנה כמה מהמיתוסים המסוכנים ביותר על תקפידן של נשים בסכסוך, וכיצד ליישם את הלקחים מההתמודדות עם אלימות בעולם בהקשר המקומי במזרח התיכון.

נשים מסוריה במחנה פליטים בלבנון. "אונס ככלי נשק" (צילום: AFP)
נשים מסוריה במחנה פליטים בלבנון. "אונס ככלי נשק" (צילום: AFP)

 

מיתוס 1: מלחמה ואלימות נגד נשים אינן תלויות זו בזו

ממחקרים פורצי דרך שפורסמו ב-"Sex and World Peace" עולה יחס סטטיסטי מובהק בין רמת האלימות במדינה לבין אחוז הנשים המנהיגות בה.

מחקר אחד שכזה, אשר נמשך יותר מ-50 שנים, העלה כי לשוויון מגדרי פוליטי יש השפעה ישירה על מדיניות החוץ של המדינה, בכל הנוגע להסלמה באלימות בזמן משבר בינלאומי ולסיכוי שסכסוך אלים שכזה יפרוץ מלכתחילה. המחקר הציג קשרים דומים בסכסוכים בין המדינה לשכנותיה ובעימותים פנימיים. מנהיגות הוכיחו נכונות גבוהה יותר להתפשר עם הצד השני בזמן מלחמה מאשר עמיתיהן הגברים.

המחקר העלה גם כי ישנה התאמה בין רמות האלימות במשפחה להסלמה בחוסר יציבות פוליטית ומלחמת גרילה. במילים פשוטות, אלימות נגד נשים משמרת את עצמה בחברה כולה.  

 

קמפיין נגד אלימות במשפחה בסעודיה
קמפיין נגד אלימות במשפחה בסעודיה

  

מיתוס 2: נשים מחבלות הן עניות, "חולות נפש" או "דתיות"

בספר "Women Waging War and Peace" הביאו חוקרים, אנשי אקדמיה ופעילים חברתיים שפע של ראיות על השתתפותן הגוברת של נשים בפיגועי התאבדות בכל העולם. מחבלות אלו הן נשים בעלות רקע שונה, המגיעות ממגוון דתות ומעמדות חברתיים.

לכן הכותבים טוענים שאף על פי שמאבקים פוליטיים, חוסר צדק כלכלי, וסכסוכים דתיים ועדתיים הם דרכים למסגור התופעה, הם אינם הגורמים לה. גורם בודד אינו יכול להסביר את התופעה של מחבלות מתאבדות.

ברמת הפרט, ניתן להבחין בגורמים נסיבתיים הדומים לאלה של גברים. אלה כוללים תסכול, הרס או חורבן הנגרם בידי "האויב", מסירות ל"מטרה" שאהוב שנהרג האמין בה, תחושת דיכוי פוליטי, וחוסר באמצעים לא-אלימים להשגת הכרה.

אולם עד כה, מאמצי פיוס בינלאומיים הוגבלו על ידי סטריאוטיפים מגדריים ולא הצליחו לתת מקום מתאים לנשים שאוחזות בנשק. לדוגמה, תוכניות לפירוק נשק, שיקום ותמיכה הממומנות בידי כמה מדינות יחד עם האו"ם ופועלות בליבריה ובסיירה לאון כשלו כליל בהתמודדות עם צורכיהן של ילדות חיילות.

   

לוחמות כורדיות סוריות בגדוד נשי (צילום: AFP)
לוחמות כורדיות סוריות בגדוד נשי (צילום: AFP)

 

על פי מחקר שהתפרסם בספר "Women Waging War and Peace", יותר מ-72 אחוזים מהילדות החיילות בליבריה לא נכללו, או לא נרשמו כזכאיות להטבות כלשהן או תמיכה כלשהי במסגרת תהליך הפיוס. התעלמות זו הייתה גורם מכשיל במאמצי השלום האזוריים.

פטריסיה מאלדן, מנהלת מיזם "דיאלוג ושינוי" באוניברסיטת ג'ורג' מייסון בארה"ב, כתבה: "בסך הכול נשים מהוות כ-40 אחוזים מכלל הילדים החיילים כיום, כ-120,000 ילדות."

חוקרים טוענים כי כדי למגר טרור עולמי, תוכניות יעילות חייבות לסייע למי שחוו אלימות פיזית או רגשית בזמן מלחמה, ולפעול לשלבם בחברה.

 

מיתוס 3: חשוב יותר לפנות למנהיגים פוליטיים מלאימהות

נשים בכל העולם משתמשות במגדר שלהן כבסיס לסולידריות ביצירת דיאלוג שמגשר על פערים אתניים, דתיים, פוליטיים וכדומה. "פורום משפחות שכולות", הפועל בישראל וברשות הפלסטינית למרות הקיפאון המדיני המתמיד, הוא אחד מבין תנועות רבות שצמחו "מלמטה" ופועלות בשטח נגד קיצוניות ואלימות, עם אימהות בתפקידי מנהיגות.

כאשר מאמצי פיוס רשמיים באזורים אחרים היו קפואים, ארגוני נשים כמו "Haguruka" ברואנדה, WOZA בזימבבואה, AWAW ו-PSMIA בסרי לנקה הראו יכולת יוצאת דופן בעשיית שלום בין קהילות.  

מלחמות מודרניות כוללות טרור, לחימה בשטח עירוני ויותר נפגעים אזרחים מאשר בשדות הקרב פתוחים והשוחות של העבר. יכולתן של נשים לחבר בין קהילות ולהיאבק בקיצוניות היא קריטית.  

 
מיתוס 4: מלחמה היא לא "עניין לנשים"

שלום בר קיימא בלתי אפשרי ללא שילוב מכוון של נשים. הכרה במגוון התפקידים שממלאות נשים יכולה להיות המפתח לבנייה מחדש של קהילות מוכות אלימות.

מפלגת נשים פלסטינית ראשונה בבחירות המקומיות בחברון (צילום: AP)
מפלגת נשים פלסטינית ראשונה בבחירות המקומיות בחברון (צילום: AP)

 

לי קווין היא עיתונאית פרילנסרית מקליפורניה שחיה בארץ. מאמריה התפרסמו בספרדית, באנגלית, בערבית ובעברית. אפשר לעקוב אחריה ב: http://leighcuen.tumblr.com או La__Cuen@

המאמר פורסם לראשונה באתר Your Middle East העוסק בחדשות מהמזרח התיכון. בימים אלה פתח האתר בקמפיין מימון ציבורי  תחת הכותרת "לשנות את הסיקור מהמזרח התיכון".

 

 הביאה לפרסום: גילי גוראל (YNET)

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

מן התקשורת - ידיעות אחרונות

שיחות שלום 09/12/2011
מבעד לעדשה 01/01/2013
אורה לפר-מינץ בתוכנית "העולם הבוקר" - ערוץ 2 01/01/2013
עץ הלימון - זיכרון וטעם 31/01/2013
אינשטיין, מאחוריך! 06/02/2013
לשתות כוס תה עם האיש שהרג את אבא שלי 16/03/2013
מסע הפיוס של ג'ו ופט 16/03/2013
שני פרסים בהולנד לסרט "יום אחד אחרי השלום" 30/03/2013
טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי 2013 14/05/2013
המיתוסים המסוכנים ביותר על מלחמה ונשים 27/05/2013
הנחמה שבשלום 23/07/2013
חברים בדם 05/08/2013
האח השכול מסיע פלסטינים לבתי חולים בישראל 08/08/2013
ממתכוני פורום משפחות שכולות "שכנות - נשים יוצרות פיוס" 12/09/2013
אוכל יודע לדבר עם כולם ובכל השפות 27/09/2013
שגית ארבל־אלון, מומחית לאונקולוגיה ומשוררת 02/10/2013
לצלם את החלל 27/09/2013
הקיבוצניקית שכלה אח - ומזמינה להידברות 08/12/2013
כפר סבא: דיאלוג עם פורום המשפחות השכולות בשילוב הקרנה של הסרט "שני פנים לסיפור" 24/12/2013
האם אני יכולה להתפייס עם האיש שהרג את בני 30/12/2013
הומור שחור וריבת שזיפים 13/04/2014
בגלל הכיבוש 22/06/2014
מדוע פוגעת ישראל במחנה השלום הפלסטיני? 12/02/2016
הצטרפו והשפיעו